Sprawozdanie parafialne – 21 stycznia 2024 r.

PODSUMOWANIE I SPRAWOZDANIE ZA ROK 2023

Kolejny rok naszego wspólnego życia parafialnego, już dawno za nami pozwólcie więc, że jako proboszcz dokonam pewnych podsumowań i wyliczeń z tego co się działo w naszej sycowskiej parafii.

Nieustannie bardzo leży mi na sercu stan naszego życia duchowego, dlatego jeszcze raz zadajmy sobie pytanie: Jaki był ten poprzedni rok dla każdego z nas?Jaka dziś jest moja wiara w Boga? Mocniejsza? Bardziej ufna i trwała? Ile we mnie jest miłosierdzia do ludzi?

Czy codziennie klękam rano i wieczorem do modlitwy? Czy najważniejszym wydarzeniem każdej niedzieli była Eucharystia? Czy często się spowiadam? Czy ja identyfikuję się z Kościołem? Że Kościół to ja, to my i razem jesteśmy odpowiedzialni za nasze rodziny, parafię, grupy duszpasterskie przed Panem Bogiem…?

A. Sakramenty w 2023r. i sprawy duszpasterskie:
CHRZEST ŚWIĘTY w naszej parafii  – 32 osoby, (w 2022 – 44; 202147;
2020 – 71 dzieci).
I KOMUNIA ŚWIĘTA – 92 dzieci (w 2022 – 88; 2021 – 87; 2020 – 71 dzieci).
BIERZMOWANIE w minionym roku ze względu na dwuletni czas przygotowania nie odbyło się  (w 2022 – 92; 2021 – 94; 2020 – 106 osób).
Sakramentalny Związek MAŁŻENSTWA wstąpiło 15 par (w 2022 – 15; 202115; 202016 par).
POGRZEBY w parafii: 72 osób (w 2022 – 95; 2021120; 202087 osób).
NAMASZCZENIE CHORYCH – w I sobotę miesiąca udajemy się do domów osób starszych i chorych (ok. 80 osób) i na każde nagłe wezwanie.

Nasza parafia liczy ok. 8.000 osób. Kiedy w ostatnią niedzielę września 2023 r. odbywało się liczenie wiernych uczestniczących w Eucharystii to wyszło, że razem z trzema kościołami filialnymi: było nas tylko 1819wiernych, co stanowi 22,74%, z tego do Komunii św. przystąpiło 853 osoby. Martwi taka frekwencja i jako duszpasterze zastanawiamy się co zrobić aby więcej dzieci i młodzieży chodziło do kościoła, choć pociesza fakt że z roku na rok jest nas trochę więcej.

Na terenie parafii działają następujące grupy duszpasterskie: Koło Żywego Różańca (17 Róż Różańcowych i 3 Róże Rodziców za Dzieci); Ministranci; Grupa Modlitwy Ojca Pio, Kościół Domowy; Grupa AA; Oaza osób dorosłych; Krąg Biblijny; Grupa pielgrzymkowa; Grupa lektorów; Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga; Towarzystwo Św. Marka. Cieszy fakt, że na nowo powstała schola dziecięco-młodzieżowa; martwi absencja zespołu Scala. Otwarty został punkt Konsultacyjny dla osób borykających się z problemami uzależnień.

Wśród wielu działań duszpasterskich na szczególną uwagę zasługuje:

codzienna adoracja Najświętszego Sakrament, którą rozpoczynamy wspólną modlitwą w Godzinie Miłosierdzia rozważając Mękę Pańską, słuchając codziennie fragmentu Dzienniczka św. s. Faustyny i modląc się Koronką.
Codziennie 15 minut przed każdą Mszą jest możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
W każdy wtorek modlimy się we Mszy św. i nowennie za wstawiennictwem św. Józefa.
Środa to dzień nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W każdy czwartek od godz. 23.00 do 24.00 odprawiamy Godzinę Świętą, o którą prosił Pan Jezus św. Małgorzatę Marię Alacoque.
Każdej niedzieli przed Mszą o św. o godz. 7.00 i 9.00 na zmianę modlimy się na różańcu i śpiewem Godzinek.
Pierwsza sobota miesiąca to Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP za grzechy i różaniec.
Trzeci czwartek każdego miesiąca to modlitwa za zmarłych wymienianych w wypominkach rocznych.
Każdego 28-go dnia miesiąca modlimy się za wstawiennictwem Św. Szarbela.
Troską otaczamy sprawę powołań kapłańskich i zakonnych, dlatego w każdy I czwartek miesiąca odprawiamy Mszę św. za powołanych z naszej parafii i o nowe powołania.
Każdego miesiąca modlimy się nabożeństwem fatimskim.
Włączamy się z ogólnopolską akcję modlitwy o błogosławieństwo dla Polski i każdego miesiąca odprawiamy Mszę św. za naszą Ojczyznę,
Ostatnia niedziela stycznia to tradycyjna Msza św. w intencji Polaków na Wschodzie.
Wraz ze starszymi i chorymi w lutym przeżywamy Światowy Dzień Chorych połączony z Sakramentem Namaszczenia.
W maju śpiewamy Litanię Loretańską i spotykamy się na Apelu Jasnogórskim, a także odprawialiśmy „Dni Krzyżowe”,
Uczestniczyliśmy w tygodniowej akcji czytania Słowa Bożego,
Powierzamy swoje życie i wiarę Bogu przez wstawiennictwo Św. Błażeja, Agaty i naszych patronów Piotra i Pawła.
W uroczystość Zwiastowania wielu podjęło dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w Wielkim Poście – post o chlebie i wodzie i dar abstynencji (w czasie postu i w sierpniu).
Przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne i adwentowe o Różańcu wraz z bł. Pauliną Jaricot, która przybyła do nas w znaku relikwii.
Przeżywaliśmy Drogę Krzyżową ulicami miasta
Konkurs dla dzieci na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, wcześniej udział we Mszy w koronach na głowie w uroczystość Trzech Króli, a w końcu października piękny i przeżywany po raz III Marsz Świętych.
Świętowaliśmy w kościołach filialnych odpust ku czci Św. Józefa, Św. Marka i Św. Michała Archanioła i oczywiście odpust parafialny ku czci św. Ap. Piotra i Pawła,
Dzieci przystąpiły do I Komunii Św. i przeżywały czas Białego Tygodnia, a potem pojechaliśmy na pielgrzymkę na Jasną Górę,
Młodzież przeżywała dalszy czas przygotowania do bierzmowania, były diecezjalne spotkania młodzieży Stand Up i wyjazd na Lednicę,
Wielu parafian uczestniczyło w pielgrzymce pieszej wraz z naszą żółto-zieloną sycowską grupą pielgrzymkową na Jasną Górę, wielu wędrowało też duchowo,
Przeżywaliśmy nocne czuwanie u tronu Matki Bożej w Częstochowie wraz ze Stowarzyszeniem Rodziny Kolpinga.
Pielgrzymka na Pólko i na Górę Krzyża,
Pielgrzymki autokarowe do Medjugorie, Częstochowy i Gidli, Niepokalanowa, Ostrowa Wlkp.,
Pielgrzymka do Ziemi Świętej,
Procesja różańcowa ulicami miasta,
modlitewne czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, odpustem parafialnym, „Wieczór ze świętymi” i inne,
modliliśmy się łącząc w bólu z tymi, którzy utracili swoje dzieci w Międzynarodowym Dniu Dziecka Utraconego;
Przeżywaliśmy uroczystość 60-lecia Ślubów Zakonnych s. Sylwi Kuropka, boromeuszki, pochodzącej z naszej parafii,
Były konferencje i prelekcje gości: br. Bartosza Ekerta z zakonu braci mniejszych kapucynów, pani Agnieszka Bugała autorka książki: „Ulmowie. Sprawiedliwi i Błogosławieni.” i wiele innych wydarzeń,

Na terenie Parafii mamy: 3 Przedszkola; 3 Szkoły Podstawowe; Liceum ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Martwi fakt, że wielu uczniów szczególnie ze szkół ponadpodstawowych wypisuje się za zgodą rodziców z lekcji religii.

B. Sprawy materialne

Oprócz tego co potrzebne do codziennego funkcjonowania parafii i kościołów, a generuje bardzo duże koszty (opłaty za energię elektryczną, zakup opału na zimę,  śmieci, wodę, wynagrodzenia dla pracowników, bieżące opłaty, wymagane przeglądy, środki czystości, kwiaty i inne), do sprawowania liturgii (szaty liturgiczne, naczynia, obrusy, hostie, komunikanty, wino, kadzidło i inne), w minionym czasie dzięki Waszej ofiarności udało się zrealizować następujące inwestycje:

udało się wybudować nowe drewniane schody wejściowe w Świętym Marku i całe obejście utwardzić i wysypać kamieniem, przygotowany jest też materiał na dalszą część ogrodzeniu wokół kościoła, dokonano modernizacji systemu odprowadzającego dalej od kościoła wody opadowe, a w ostatnim czasie wkopane zostały słupki do budowy płotu.
Dzięki staraniom Towarzystwa Świętego Marka zakupiono odtworzone brakujące figury świętych i aniołków w głównym ołtarzu, które zostały skradzione przed laty, a także przeprowadzono prace renowacyjne przy zabytkowych grobach na cmentarzu w Świętym Marku;
W kościele w Działoszy w oknie prezbiterium został zamontowany witraż przedstawiający św. Józefa, a także zastał zainstalowany duży klimatyzator kanałowy, który służy do ogrzewanie kościoła zimą, zostały wykonane dwa nowe stoły/postumenty pod figury świętych,
Wokół kościoła w Ślizowie trwają prace przy budowie nowego obejścia, zerwano popękane płyty betonowe i po utwardzeniu terenu kładziona jest nowa kostka, krawężniki, budowane są nowe schody i podejścia, a także postawiono część nowego betonowego płotu.
Przeprowadziliśmy specjalistyczne prace przy czyszczeniu i szlifowaniu posadzki w kościele parafialnym w Sycowie, po czym pozyskaliśmy specjalną maszynę do częstszego czyszczenia i dbania o względny połysk, przy tej okazji dziękujemy panu Topczakowi i Zarębskiemu za cotygodniową pracę właśnie tą maszyną.
Przeprowadzono kapitalny remont podstaw i dokonano renowacji i konserwacji figury Matki Bożej i Krzyża stojących wokół kościoła, podjęte też zostały działania w celu pozyskania stosownych pozwoleń na prace przy figurze Św. Jana Nepomucena.
Przeprowadzone gruntowną konserwację i prace renowacyjno-odtworzeniowe pięknej drewnianej i bogato zdobionej stalli stojącej przy ambonie, obecnie trwają jeszcze identyczne prace przy drugiej stalli stojącej po przeciwnej stronie kościoła,  
dokonano renowacji i nowych złoceń części naczyń liturgicznych,
przeprowadzono wiele bieżących remontów i napraw we wszystkich budynkach parafialnych i obejściach.
rozpoczęto termomodernizację budynku probostwa: wymieniono wszystkie okna i parapety wewnętrzne zgodnie z wytycznymi Urzędu Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, w tym roku nastąpi wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, będzie też skuty cały tynk zewnętrzny i nałożony nowy, na te prace w części zostały pozyskane środki ze NFOŚiGW, a koszt całej inwestycji wynosi ponad milion złotych.
Zamontowano kotary przy wejściach do kościoła w Sycowie i Działoszy;
W kościele Świętego Marka planujemy montaż systemu przeciwpożarowego, a także dezynfekcję i dezynsekcję ścian budynku.

Działo się też wiele na płaszczyźnie muzycznej:

Koncert kolęd góralskiego zespołu „RÓWNICA” z Ustronia koło Wisły
Spektakl Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Zespół Tańca Ludowego Swojacy z gminy Raszków k. Ostrowa Wlkp.
Prezentowały się zespoły i soliści z Ukrainy, m.in. Zespołu ZBRUCZ z Tarnopola,
Góralska Kapela „ONDRASZKI ze Szczyrku,
Cotygodniowy posługa śpiewu scholii młodzieżowo-dziecięcej,
Wcześniej posługa śpiewu Zespołu Młodzieżowego Scala,
Posługa śpiewu pana organisty Adama czasami wraz z córką Joanną,

Zmiany organizacyjne w parafii:

Od stycznia w ciągu tygodnia rano odprawiana jest tylko jedna Msza św. o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00, natomiast od 1-go lutego od poniedziałku do piątku Msze św. będą o godz. 6.30, 17.00 i 18.00, natomiast wszystkie nabożeństwa będą odprawiane po Mszy św. o godz. 17.00.

Przypominamy, że Msze św. można zamawiać we wtorek, środę i czwartek od godz. 17.00 do 18.00 w biurze parafialnym, natomiast pozostał sprawy dotyczące życia parafialnego załatwiamy w biurze po wieczornej Mszy św. od poniedziałku do piątku.

Wielkie serce wielu parafian i gości okazywało w czasie zbiórek na rzecz: Polaków na Wschodzie, Zakony kontemplacyjne, Paczka dla seniora, Dzielmy się chlebem, Zbiórki na pomoc ofiarom wojen i kataklizmów,na seminarium duchowne, telewizję internetową i radio diecezjalne, pomoc chorym dzieciom, wiele kiermaszów na przeróżne cele dobroczynne.

Informujemy też, że każda I i V niedziela miesiąca to taca na rzecz Diecezji.

Dziękujemy za wszystkie ofiary składane w czasie Mszy św., szczególnie w drugie niedziele miesiąca. Dziękujemy za daninę diecezjalną i parafialną, słowa wdzięczności za wszelkie wpłaty na konto parafii.

Bóg zapłać za wszystkie ofiar składane przed kościołem na różnorakie zbiórki zarządzane przez Konferencję Episkopatu Polski. Dziękuję za Waszą ofiarność.

Dziękuję Księżom Wikariuszom, siostrze Elżbiecie i wszystkim Siostrom, panu organiście Adamowi, panu Zarębskiemu, Topczakowi, Szczepankowi, pani Steni,Halinie i Emilii, całej wspólnocie osób, która zawsze przychodzi by sprzątać kościół w Sycowie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w kościołach filialnych: panu Jackowi, Mieczysławowi i Władysławowi, pani Halinie i Danucie i wszystkim Parafianom i Przyjaciołom naszej Parafii, którzy w minionym roku wykonywali przeróżne prace dla całej naszej wspólnoty i wspierali nas modlitwą, ofiarą i dobrym słowem.

Ks. proboszcz Rafał Kopis